Skip to contents
Music

It’s the First (But Not the Last) Complete Concert Calendar of August: Aug. 2-8

Pretty much all the live music within earshot this week.

It's the Butcher!
Press photo

Is your gig or venue missing from the list? It’s (probably) not because I hate you! I’ve either foolishly overlooked it or can’t find info online. Hit me up at keith@racketmn.com and we’ll get you slotted in here in the future.

Tuesday, August 2

Kid Laroi @ Armory

Reggae for St. Jude Children’s Hospital @ Bryant Square Park

International Reggae Allstars @ Bunkers

Eivør with Emily Jane White @ Cedar Cultural Center

Southside Aces: Louis Armstrong Birthday Bash @ Dakota

St. Dominic’s Trio @ Driftwood

Wavves with Boyo and Smut @ Fine Line

D’Lourdes + EVV @ Icehouse

Death Valley Girls with Holy Wave & Black Widows @ Mortimer’s

MacPhail Summer Sing Choir Concert @ Music in the Parks

Yellow Ostrich with bathtub cig and DAMIEN @ 7th St Entry

Fleet Foxes with Uwade @ Surly Brewing Festival Field

August Conspiracy Series featuringJohnny Sincerely’s Traveling Blues Orchestra, the Infernos @ 331 Club

Workers Playtime, John Kurtis Dehn @ 331 Club

Red Hot Django Peppers @ Water Works

Trevor McSpadden & Mary Cutrufello @ White Squirrel

Nate and Hannah (Tuesday Residency) @ White Squirrel

Wednesday, August 3

The 4ontheFOO @ Amsterdam

Hannah von der Hoff (August Residency) with Cassandra Cole @ Aster Cafe

Dylan Salfer @ Bunkers

Sawyer Fredericks with Jennifer Knapp @ Cedar Cultural Center

Nunnabove @ Dakota

Trailer Trash, Doug Collins and the Receptionists @ Driftwood

Jake Baldwin @ Icehouse

dREW/Garbage Man, Tang and the Tabs, Alleged Blues Band, Submarine Secrets @ Mortimer’s

Palmer’s Songwriting Showcase @ Palmer’s

Dos Santos @ 7th St Entry

KFAI House Party Presents Don Scott & Rosanne Licciardi @ 331 Club

Lenz & Frenz @ 331 Club

Florist with Marc Merza and Kate Malanaphy @ Turf Club

Tony Cuchetti Band @ White Squirrel

Thursday, August 4

Ross Fellrath and the Driftless Boys, Megan and Shane, and Samantha Grimes and the 53’s @ Amsterdam

Sophie Javna + Ted Greenbaum @ Aster Cafe

Percolators Band @ Bryant Square Park

Jay Bee & the Routine @ Bunkers

Emily Haavik & the 35’s @ The Commons

Lush Country @ Crooners

Mick Sterling Presents EltonSongs with Strings @ Crooners

The Steel Wheels @ Dakota

Danger Pins, Craig Paquette @ Driftwood

Madison Cunningham with Bendigo Fletcher @ Fine Line

Du Nord Southside Social @ Hook and Ladder

Katia Cardenas @ KJ’s Hideaway

Ameet @ Lake Harriet Bandshell

Lojo Russo @ Minnehaha Park

The Front Porch Swingin’ Liquor Pigs @ Palmer’s

Meltt, Total Gaze @ 7th St Entry

Penn Ave with Asparagus, The Hermits, and Full Catholic @ The Treasury

Minneapolis Songwriter Rounds: Composey, Doug Collins, Alanna Shortland, Maeve Rowan Northeast Invitational @ 331 Club

St. Paul Songwriting Rounds @ White Squirrel

Friday, August 5

Red Fang @ Amsterdam

Coheed and Cambria, Alkaline Trio, Mothica @ Armory

Billy Johnson + Angie Raei @ Aster Cafe

Alex Rossi @ Bunkers

Anderson East with Aaron Raitiere @ Canterbury Park

Aida Shahghasemi with the OK Factor @ Cedar Cultural Center

Summer Lovin’ with Dane Stauffer @ Crooners

Phil Thompson @ Crooners

Lynn Rothrock @ Crooners

Pokey LaFarge @ Dakota

The Pearl Brothers, Untied Shoes, Email @ Driftwood

Eli Young Band @ Fine Line

Joyce Manor with Citizen, Prince Daddy & the Hyena and PHONY @ First Avenue

Imaginary Numbers @ Granada

Gary Clark Jr. @ Hilde Performance Center

The Hub Bike Co-Op 20th Anniversary Party @ Hook and Ladder

The Kings of Cole @ Icehouse

One Less Guest, Beneath Green, New Salty Dog @ Icehouse

Ted Hajnasiewicz & HebbaJebba with Tori Evans @ KJ’s Hideaway

EVV, DJ Shannon Blowtorch @ Lake Harriet Bandshell

Must Die! @ The Loft

The Pan-Handlers Steel Drum Band @ Minnehaha Park

Linus, The Right Here, Night Jobs and Dingus @ Palmer’s

Phresh Friday’s @ Palmer’s

Elle PF with Alien Book Club and Aesha Minor @ 7th St Entry

Benny the Butcher & Juelz Santana @ Skyway Theatre

William “Billy” Strings @ Surly Brewing Festival Field

Is This Thing On? @ 331 Club

TK & The Holy Know-Nothings @ Turf Club

Blue Worm Records 25th Anniversary Show @ Uptown VFW

Birdhole with Airship Caravan & Timisarocker @ White Squirrel

Saturday, August 6

Larry McDonough Quartet @ Aster Cafe

Chase and Ovation @ Bunkers

Nathan & the Zydeco Cha Chas with Brass Messengers @ Cedar Cultural Center

Kate Beahan @ Crooners

Daisy Dillman Band @ Crooners

Connie Evingson @ Crooners

Davina and the Vagabonds @ Dakota

Saint Suburbia, the Local Hermits @ Driftwood

Anthrax and Black Label Society @ The Fillmore

Sleigh Bells with N3PTUNE and Moodie Black @ Fine Line

Nyan Nyan Fest @ The Garage

Pete Hoffman @ Granada

Gary Clark Jr. @ Hilde Performance Center

Built to Last Festival @ Hook and Ladder

Wanaku @ Icehouse

Kubla Khan + Andy Ulseth @ Icehouse

Good Time Gals @ KJ’s Hideaway

Jacob Dodd Quartet with Cody Steinman Trio @ KJ’s Hideaway

Michael Monroe @ Lake Harriet Bandshell

Jkyl & Hyde @ The Loft

Rank Strangers @ Mortimer’s

The Von Tramps’ Ska Prom @ Palmer’s

Hold Your Lady Tight Dance Party @ Palmer’s

IAN SWEET with Bnny @ 7th St Entry

Adventure Club @ Skyway Theatre

Doobie @ Studio B

Denim Matriarch, shrimp olympics @ 331 Club

Polyrhythmic Arts Positive Psych Songwriting Contest! @ The Treasury

Smells Like Nirvana with Dead Original @ Turf Club

NightChurch: Anniversary Blowout @ Uptown VFW

Oaks (Tape Release) with Scrunchies and Loud Sun @ White Squirrel

Sunday, August 7

Swing Brunch with Patty and the Buttons @ Aster Cafe

Daisy Dillman Band @ Crooners

Dennis Spears @ Crooners

Robert Robinson @ Dakota

Super Duty, Shotgun Ragtime @ Driftwood

Sunday Country Dance @ Eagles 34

Hoodie Allen with Belaganas @ Fine Line

Natania & Ticket to Brasil @ Granada

The Hooten Hallers @ Hook and Ladder

Phil Heywood @ Icehouse

Charanga Tropical @ Icehouse

Colores: A Service Industry Dance Night @ Icehouse

Dr. Jay’s Cabaret presents: The Diva Show! @ KJ’s Hideaway

BOB! @ Lake Harriet Bandshell

Ecuador Manta @ Lake Harriet Bandshell

Tacklebox with Dusty Forever, Gut Czech @ Mortimer’s

Cornbread Harris: Church of Cornbread @ Palmer’s

Michael Gay’s Old Country Buffet @ Palmer’s

Neighbor @ 7th St Entry

Aaron Lee Kipling @ 331 Club

Church of the Cosmic Skull with Lord Buffalo @ Turf Club

Bodeans with Chris Trapper @ Utepils Brewing

Kinder Dosage with Haas Vitta (Album Release) & MoonStoneWillow @ White Squirrel

OneRepublic @ Xcel Energy Center

Monday, Aug. 8

Trench Size Trio @ Amsterdam

Dr. Mambo’s Combo @ Bunkers

Jennifer Grimm and Joe Cruz @ Dakota

MUNA with Jensen McRae @ First Avenue

Nelson Devereux’s Zones Residency @ Icehouse

Mother Banjo @ Lake Harriet Bandshell

Meat Raffle @ Nicollet Island Park

The Dead South with Reverend Peyton’s Big Damn Band and Tejon Street Corner Thieves @ Palace Theatre

Pine & Fire @ 331 Club

The Roe Family Singers @ 331 Club

Matt Arthur Contraption @ 331 Club

Sciurus Sequencia: Monday Night Jazz and Improvised Music Series @ White Squirrel