Skip to contents
Music

I Found That Complete Concert Calendar You Were Looking For

Music! People keep on making it and we keep on listing it. For you!

Sleater and Kinney of the rock duo Sleater-Kinney, at Rock the Garden this Saturday.
Courtesy of the artist

Happy Prince’s Birthday to all who celebrate. (He didn’t.) He would absolutely want you to click on this story and share as widely as possible.

Tuesday, June 7

Better Mistakes @ Amsterdam

International Reggae Allstars @ Bunkers

Kaki King @ Dakota

St. Dominic’s Trio @ Driftwood

Tune-Yards with Anjimile @ Fine Line

Icehouse’s Ten Year Anniversary w/ Solid Gold, Lady Midnight, Chef Sounds @ Icehouse

Ryan Clark @ Studio B

June Conspiracy Series featuring Red Daughters @ 331 Club

Worker’s Playtime, Colin Monette @ 331 Club

Cane Hill with Afterlife, VCTMS and Moodring @ Turf Club

Trevor McSpadden & Mary Cutrufello @ White Squirrel

Loser Magnet (Tuesday Residency) @ White Squirrel

Wednesday, June 8

Subtle Transients @ Amsterdam

Dylan Salfer @ Bunkers

Fallujah @ Cabooze

ACME Jazz Company with Arne Fogel @ Crooners

“Guilty Pleasure Society” with Deevo and N’em @ Crooners

Honeybutter @ Dakota

The Bad Companions @ Eagles 34

Surly Grrly (Residency) with T.W.Y.G., Getting By, @ Mortimers

Desert Island’s 200th Episode Party with Mike Munson, The Orange Theory & Theyself @ Palmer’s

Wingtip with BLUE SWANS @ 7th St Entry

The Strike with Sub-Radio @ Studio B

KFAI House Party Presents Lenz & Frenz @ 331 Club

Bethany Larson and the Bee’s Knees, Submarine Secrets @ 331 Club

Nights With Tim @ White Squirrel 

Thursday, June 9

ARCHERS, Divide The Fall, Common Choir, Dearly Departed, The Losing Hope, VVAKEFIELD @ Amsterdam

Jay Bee & the Routine @ Bunkers

Sounds of Summer: Cafe Accordion Orchestra @ Crooners

Mick Sterling Presents The Soul of Daryl and John: A Night of Hall and Oates @ Crooners

Kandace Springs @ Dakota

Lolo’s Ghost, Billy Dankert @ Driftwood

Emmit Fenn with ayoka @ Fine Line

Candlelight: Romantic Jazz ft. Frank Sinatra and Nat King Cole @ Granada

Finding Noyvon with DJ Low @ Icehouse

Dying Fetus @ The Lyric

StoLyette, Florina, Head Shrink, DJ Soft Abuse @ Mortimers

The Front Porch Swingin’ Liquor Pigs @ Palmer’s

Mess Esque with Gold Minefield @ 7th St Entry

Blacklite District @ Studio B

Minneapolis Songwriter Rounds: Harry Edstrom, Cody James, Marty Lee, Karl Remus @ 331 Club

Hipshaker MPLS Presents: PARTYUP! a Prince and MPLS Sound Dance Party @ Uptown VFW

Syd @ Varsity Theater

Chris Holm with Nathan Griner @ White Squirrel

Friday, June 10

Sunshine & The Night Walkers (Album Release) with The Confused @ Amsterdam

Space Ambulance + Rafta @ Aster Cafe

The 70s Magic Sunshine Band @ Bunkers

Billy McLaughlin @ Crooners

Mick Sterling Presents The Soul of Daryl and John: A Night of Hall and Oates @ Crooners

Paul Thorn @ Dakota

The Dissapointments, Surly Grrly, White Line Darko, Zippoman @ Driftwood

Emo Night @ Fine Line

Japan Van Damme @ The Garage

The Purple Xperience @ Granada

Jeremy Messersmith @ Hook and Ladder

Framework @ Icehouse

Gothess @ Icehouse

Trivecta @ The Loft

The Assortment: Pop-up Pride Dance Party! @ Mortimers

The Mighty Mofos, The Silverteens and The Silent Treatment @ Palmer’s

DJ Nanobyte Presents “Byte Nyte” @ Palmer’s

Mary Bue & Band with special guests Maygen & The Birdwatcher and Superior Siren @ Parkway Theater

Jordana with Harry Teardrop @ 7th St Entry

Sparkling Review, Killing Spree, FEEGEE @ 331 Club

Mansionair with Social Animals @ Turf Club

MILKSHAKE! A late 90’s / Early 2000’s Dance Party @ Uptown VFW

Tiwa Savage @ Varsity Theater

Robot Slide with We Are the Willows (solo) & Ellie Jackson and Caley Conway @ White Squirrel

Saturday, June 11

Capital City Cabaret’s Pride Celebration @ Amsterdam

Kung Fu Hippies @ Bunkers

Origin, Abysmal Dawn, Tombs, Killitorous, Reaping Asmodea @ Cabooze

Songs from Broadway and More with Kate Beahen and Friends @ Crooners

The New Standards @ Crooners

Wayne Anthony Presents Standards and Z Vous Play @ Crooners

David Sanborn Jazz Quintet @ Dakota

Fab Hackmasters, Cody James, Lost Island Society, Ygnes @ Driftwood

GRRRL SCOUT @ Hook and Ladder

Venus De Mars and All the Pretty Horses @ Hook and Ladder

The Thirsty River @ Icehouse

David Huckfelt & the Unarmed Forces (June Residency) @ Icehouse

Orchid Eaton (Record Release), Yellow Ostrich, Kansas Plates @ Icehouse

Com3t with Gravitrax @ The Loft

The Bad Man (Record Release) @ Mortimers

‘Riverside Invitational!’ with Toussaint Morrison, Carnage the Executioner, Damascus and Rob-1 @ Palmer’s

Last Chance For Love: A Killer Late Night Dance Party @ Palmer’s

Dan Rodriguez (EP Release) @ Parkway Theater

R.A.P. Ferreira with BLAX @ 7th St Entry

After the Burial @ Skyway Theatre

Jeweler, Suzie, Mr. Submissive @ 331 Club

Voltage Controller Vol. 6, Fluidic, Peter Bregman, Jesse Whitney @ 331 Club

Modern Nun with Creeping Charlie and Kate Malanaphy @ The Treasury

Cancerslug with They Live, Bonefire, DJ Dan Lansing @ Uptown VFW

Kings Kaleidoscope @ Varsity Theater

Rock the Garden @ Walker Art Center

Joe Hysell and the Ramblin Mercenaries with Owl Beard and The Rowdy Gents @ White Squirrel

Sunday, June 12

Daniel Nunnelee @ Amsterdam

Swing Brunch with Patty and the Buttons @ Aster Cafe

The Songs of Andrae Crouch Feat. Billy Steele, Tonia Hughes & Sara Renner @ Crooners

Will Kjeer, Dave King, Charlie Lincoln @ Crooners

The New Standards @ Crooners

David Sanborn Jazz Quintet @ Dakota

Super Duty, Shotgun Ragtime @ Driftwood

Ben Nichols with Todd May @ Fine Line

Jeff Rosenstock with NNAMDÏ and Catbite @ First Avenue

GRRRL SCOUT @ Hook and Ladder

The High Hawks – Sunday Funday Minni-Fest @ Hook and Ladder

Tasha Baron and Liz Draper @ Icehouse

Coax From Chuckanut with Good Diction @ Icehouse

Colores: A Service Industry Dance Night @ Icehouse

Butter Boys (Residency) with High Tiny Hairs, Malamiko, Jung Yeller @ Mortimers

Cornbread Harris: Church of Cornbread @ Palmer’s

Kai Brewster’s Millions @ Palmer’s

Sara Kays with Hayd @ 7th St Entry

Dr. Sketchy’s Anti-Art School @ 331 Club

Bob Log III with theyself @ Turf Club

Adekunie Gold @ Varsity Theater

Trench Size Trio @ White Squirrel

Monday, June 13

Fuzzy Math @ Amsterdam

Dr. Mambo’s Combo @ Bunkers

Biréli Lagrène @ Dakota

Wet with Hannah Jadagu @ Fine Line

Piper Rockelle @ The Garage

Josh Granowski’s Jazz Mondays @ Icehouse

AutoTune Karaoke @ Mortimers

Vundabar with Runnner @ 7th St Entry

Eliza Blue @ 331 Club

The Roe Family Singers @ 331 Club

Matt Arthur Contraption @ 331 Club

Hillsong United + Chris Tomlin @ Target Center

Kristin Hersh with Fred Abong @ Turf Club

Sciurus Sequencia: Monday Night Jazz and Improvised Music Series @ White Squirrel