Skip to contents
Music

The Week’s Complete Concert Calendar: Feb 15-21

Bruise Violet, Solid Gold, and plenty more live music

Bruise Violet; Solid Gold
Aaron Lavinsky; courtesy of the artist

Pretty lively week for the middle of February, eh? As always, if there are gigs or venues you want to see listed here, let us know.

Tuesday, Feb. 15

International Reggae All Stars @ Bunkers

Talisk with the Northerly Gales @ Cedar Cultural Center

Jennifer Grimm & Joe Cruz @ Dakota

St. Dominic’s Trio @ Driftwood

The Backseat Lovers with Over Under @ First Avenue

The War on Drugs @ Palace Theatre

Bruise Violet, RiGBY and EVV @ 7th St Entry

taylor james donskey, Catfish Lou, Ruth, Hemma @ 331 Club

Trevor McSpadden & Mary Cutrufello @ White Squirrel

Black Wine (February Residency) @ White Squirrel

Wednesday, Feb. 16

Maya Lucia, Harlow @ Amsterdam

MN Songwriter Showcase hosted by Nick Hensley @ Aster Cafe

Dylan Saife @ Bunkers

Peter Mulvey with Sista Strings @ Cedar Cultural Center

Mayyadda @ Dakota

Rucksack Revolution featuring Sarah Voswinkel and Adam Greuel @ Hook and Ladder

Rachel Kurtz and the Feelings @ Icehouse

The War on Drugs @ Palace Theatre

YYY and Tedious & Brief with Bloodline @ 7th St Entry

KFAI House Party Presents Chris Holm and Dan Tanz @ 331 Club

Radio 5 Watt Presents @ 331 Club

St. Paul Mudsteppers Monthly @ White Squirrel

Thursday, Feb. 17

The Hermits @ Amsterdam

Jay Bee & the Routine @ Bunkers

Dream of the Wild (February Residency) @ Cabooze

NUNNABOVE @ Dakota

Lolo’s Ghost, De Lindas @ Driftwood Char Bar

Russell Dickerson @ Fillmore

Patrick Droney @ Fine Line 

Lucy Dacus with Indigo De Souza @ First Avenue

Demitri Rallis & Friends with Stringdingers @ Hook and Ladder

Erik Koskinen (Residency) @ Icehouse

The Front Porch Swingin’ Liquor Pigs @ Palmer’s

BLOOD $MOKE BODY with 26 BATS! and NESS NITE @ 7th St Entry

Cross Pollination: Daniel Patrick Rosen & Friends @ 331 Club

Alice Phoebe Lou @ Turf Club

Pig’s Eye Records February Folk Fest w/ Martin Devaney, Vandy (Eleganza), Mary Cutrufello & Country Mike Suade @ White Squirrel

Friday, Feb. 18

Druzy Rose with RiGBY and Foe @ Amsterdam

Thunderheads @ Aster Cafe

Johnnie Brown @ Bunkers

Sons of Vengeance, Corsairs, Your Last Breath @ Cabooze

The Cedar Commissions Night One: Carlisle Evans Peck, Nyttu Chongo & Maddie Thies @ Cedar Cultural Center

Tina Schlieske Sings Sinatra to Simone @ Dakota

Lev & Olga & Bryan, Greg Klein @ Driftwood Char Bar

Slippery People — The Music of Talking Heads with DJ Elsewhere @ Fine Line

Aries with Brakence @ First Avenue

Brazilian Carnival with Choro Borealis @ Hook and Ladder

The Kings of Cole @ Icehouse

Gothess Presents: Madonna Tribute @ Icehouse

Point Blank @ The Loft

Cole Diamond with Jeff Larson @ Palmer’s

Dream Theater @ State Theatre

Ian Sweet with Bnny @ 7th St Entry

Birdhole, Goodbye Mordecai, Loss Leader @ 331 Club

Solid Gold with Mike Kota @ Turf Club

Dre Day 2022 @ Uptown VFW

Foxy Shazam @ Varsity Theater

Kinda Fonda Wanda with guests @ White Squirrel

Saturday, Feb. 19

D.R.U.G.S. & Scary Kids Scaring Kids @ Amsterdam

The High 48s Bluegrass Brunch @ Aster Cafe

Brooke Elizabeth + Colin Bracewell @ Aster Cafe

The 70s Magic Sunshine Band @ Bunkers

Crankshaft, the Rockford Mules, Droids Attack @ Cabooze

The Cedar Commissions Night Two: Vie Boheme, Alicia Thao & Kat Parent @ Cedar Cultural Center

Connie Evingson @ Dakota

Them Dots, Cody James @ Driftwood

Neil Frances with Luke Wild @ Fine Line

Cory and The Wongnotes feat. Antwaun Stanley with Sierra Hull @ First Avenue

The Dollys @ Icehouse

MMC Mixtape: A Fundraiser @ Icehouse

Andy Grammer @ Fillmore

Super Future, Gardella @ The Loft

Luc Parkers Birthday Shindig: Pleasure Horse, Fletcher Coulee, and Pleasure Cube @ Palmer’s

The Nitty Gritty with DJs Brian Engel and Blue Funk @ Palmer’s

Keep For Cheap with bugsy and Oftener @ 7th St Entry

Oneus @ Skyway Theatre

Time Room, Wish Wash, Sparkling Review @ 331 Club

MAE SIMPSON with The Immaculate Beings and SNEEZY @ Turf Club

The Traveling Blues Orchestra with Laura Hugo @ White Squirrel

Sunday, Feb. 20

Barefoot Bluegrass @ Amsterdam

Swing Brunch with Patty and the Buttons @ Aster Cafe

Minneapolis Battle of the Jug Bands @ Cabooze

Hillbenders with the Pale Ales @ Cedar Cultural Center

William Duncan and Friends @ Dakota

Super Duty, Shotgun Ragtime @ Driftwood

Reliant K @ Fillmore

Gregory Porter @ Fitzgerald Theater

Scott Keever @ Icehouse

Joan Hutton & Sue Orfield @ Icehouse

Power Rager Sundays @ Icehouse

Greensky Bluegrass with the Infamous Stringdusters @ Palace Theatre

Cornbread Harris and His Band: Church of Cornbread @ Palmer’s

West Bank Social Club @ Palmer’s

Tyler the Creator @ Target Center

words no words: Dakota Dave Hull @ 331 Club

Trench Size Trio @ White Squirrel

Monday, Feb. 21

The Vintagers @ Amsterdam

Dr. Mambo’s Combo @ Bunkers

Stanley Jordan @ Dakota

Faye Webster with Kate Bollinger @ Fine Line

Nathan Hanson (Monday Residency) @ Icehouse

Zombi with Crash Cuddle @ 7th St Entry

The Roe Family Singers @ 331 Club

Matt Arthur and Friends @ 331 Club

Subtle Transients @ White Squirrel